Ögeler etikete göre görüntüleniyor: ayt ne zaman

Pazartesi, 04 Mayıs 2020 19:31

YKS Ne Zaman?

YKS Ne Zaman?

Koronovirüs (Kovid-19) nedenleriyle ertelenen YKS zamanında yapılacak mı diye merak edilirken bugün açıklanan yeni tarihle YKS 27 - 28 Haziranda YKS yapılacaktır.

YKS 27-28 Haziranda Yapılacak

Koronovirüs tedbirlerine göre bu tarih değişebilir.

Yayınlandığı Kategori Boğaziçi Rehberlik
Pazartesi, 30 Mart 2020 16:08

YKS Ne Zaman?

YKS Ne Zaman?

YKS 27 - 28 Haziran'da Yapılacak

Bu sene Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde olacaktı. Kovid-19 virüsü dünyayı ve ülkemizi etkisi altına aldığı günden beri yeni tedbirlerle örgün öğretime ara verildi ve mevcut sınav tarihleri değiştirildi. Corona virüsü salgını nedeniyle değiştirilen sınav tarihleri belli oldu. Ertelenen sınavlar arasında olan YKS için yeni tarih belirlendi. Üniversite sınavlarına hazırlanan adaylar için YKS ne zaman? sorusuna cevap, ÖSYM Başkanı verildi.

(Yükseköğretim Kurumları Sınavı) YKS 2020 Ne Zaman?

(YKS) Yükseköğretim Kurumları Sınavı 27-28 Haziran Tarihlerinde Yapılacak

YKS'yi erteleme kararının ardından YÖK Genel Kurulu tarafından yapılan açıklamada:

"YKS'nin 27- 28 Haziran tarihlerinde yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kararı almamızdaki neden, tedbirli olmak ve öğrencilerimizin daha salim ve dingin bir zihinle hazırlanarak bu imtihana girmesidir. ÖSYM ile bu takvimi birlikte sürdürüyoruz. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz rahat olsun. Bu konudaki planlamalarımız tamamdır. YKS'de sorulacak müfredat ile ilgili önceliğimiz bugünün gerçeklerinin yansıdığı bir şekilde öğrencilerimizin lehine olanı aramaktır. Sınavda sorulacak sorular, bu soruların kapsamı ve alanları Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içinde onlardan gelen tekliflere göre şekillenecektir. Yükseköğretime Giriş Sınavları'nın ortaöğretimi desteklemesi gerektiğinin farkındayız. Sınava girecek öğrencilerimiz şu açıdan rahat olsunlar. Daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır. Fırsat eşitliği ve sosyal adalet, bizim vazgeçmeyeceğimiz bir esasımızdır."

ÖSYM Başkanı tarafından, 20-21 Haziran'da yapılması planlanan ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 27-28 Haziran'a ertelenen 2020-YKS'ye ilişkin yapılan açıklamada:

"YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) 27 Haziran'da, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü oturum Yabancı Dil Testi'nin (YDT) 28 Haziran'da yapılacağını bildirildi, "Adaylarımız rahat olsun. Oluşabilecek her duruma karşı, tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz." ifadelerini kullandı."

Öte yandan YKS tarihlerinin ertelenmesiyle değişen güncel ÖSYM sınav takviminin kamuoyuyla paylaşılacağı öğrenildi.

YKS 2020 Konuları yeniden düzenlendi:

Buna göre 12. sınıf öğrencilerimiz; 9., 10., 11.sınıf müfredatlarına ek olarak 12. sınıf derslerinin sadece birinci döneminden sorumlu olacaklar."

Yayınlandığı Kategori Boğaziçi Rehberlik