Online Ders Online Ders Boğaziçi Ders

Online Ders Nedir?

Online ders, mekandan bağımsız, öğretici (öğretmen) ve öğrenici (öğrenci)'nin teknolojik bir platform üzerinde buluşması ile yapılan derslerin genel adıdır. Online ders veya uzaktan eğitim olarak da isimlendirdiğimiz eğitim-öğretim modeliyle önümüze çıkan zaman, ulaşım, mekan gibi birçok problemi çözüme ulaştırmış hatta bu günlerde COVİD-19 virüsü gibi ölümcül tehditleri de bertaraf etmiş oluyoruz. Dolayısıyla siz öğrencilerimiz ve eğitim personellerimizin sağlığı için sosyal izolasyon kurallarına uyarak kendi konforlu mekanlarımızda eğitimlerimize devam edebilmekteyiz.

Bu süreçte eğitim ve öğretimin aksamaması ve öğrencilerin evde geçirdikleri süreyi verimli bir şekilde değerlendirmeleri adına online ders (uzaktan eğitim) modeline geçiş yaptık. Tam bu noktada öğrenci ve velilerimizin akıllarına gelen soruları cevaplamak için derlediğimiz bilgileri sizinde paylaşacağız.

Uzaktan Eğitim

Bazı Üniversitelerin bölümlerinde veya özel teknoloji kurslarının kullandığı uzaktan eğitim modeli mekandan bağımsız eğitim-öğretiminin sürdürülmesine imkan veriyor. Daha çok herhangi bir Üniversite de örgün öğretim modeline uygun eğitim alamayacak, zaman problemi olan ya da çalışmaya devam ederek kendine uygun zamanlarda eğitim almak isteyen bireyler için uygun olmuştur. Ancak ülkemizde ve dünyada COVİD-19 virüsünün sebep olduğu değişimlerin diğer bir kolu da eğitim alanında yaşanıyor. Uzaktan eğitim modelinde bazı dersler aslında offline (önceden kayıt edilmiş eğitimler) olarak görmekteyiz, Yeni Koronavirüs ile birlikte derslerin online olarak bir öğretmenin canlı yayında öğrencileriyle buluşmasını şeklinde evrilerek "Online Ders" şeklinde olmuştur. Öğretmen ile öğrenci arasındaki paylaşımın en az örgün öğretim sistemi kadar verimli bir şekilde sağlanabildiği online dersler, bireylerin kendi konumlarından ayrılmadan eğitim-öğretimin devam etmesini sağlar.

Online Ders Nasıl Olacak?

Okul derslerinde takviye ders alan öğrenciler, üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler ya da üniversite alan derslerinden takviye alan öğrenciler kaldıkları yerden derslerine online devam edebilecekler. Öğretmenlerimiz, MS Teams, ZOOM, Skype üzerinden kendi öğrencilerine ders anlatmaya devam ediyorlar. Bir öğretmenimizden ders alıyorsanız size bir kullanıcı adı ile şifre gelmiştir, Bahsi geçen platformlar üzerinden sınıflar oluşturarak öğrencileri bu sınıfları katılmaları için bir link ve şifre göndererek online sınıflara katılmalarını kolaylaştırdık.

Online sınıflara katılan öğrencilerimiz, karşılarında canlı yayın olarak yine kendi öğretmenlerini görerek kaldıkları yerden eğitim-öğretimlerine devam ediyorlar. Online sınıfların güzel bir tarafı ise öğrenciler canlı yayını kaçırsa bile offline olarak dersi izleyebilirler. Online dersler örgün öğretimde olduğu gibi bazı gün ve saatler şeklinde planlanmış olup o gün ve saatlerde öğrencilerin online sınıflarda hazır bulunmaları gereklidir.

Online ders programlarımızı görmek ve bu programlardan birine katılmak isterseniz lütfen buradan inceleyiniz.

Online Ders Nasıl Verebilirim?

Öğretmenlerimizin herhangi bir teknoloji sistemine kayıt yaptırmaları gerekmemektedir. Biz kurum olarak tüm teknolojik yapılandırmayı ve altyapıyı hazırlayarak sınıflar oluşturup öğretmen ve öğrencilerimize hazır sınıflar üzerinden ders işlemelerine olanak sağlıyoruz. Online ders anlamak öğretmenlerimiz sadece bizim vereceğimiz link ve şifrelerle giriş yapmaları yeterli olacaktır.

Online Özel Ders

Klasik özel ders programlarımızda öğretmen ve öğrenci bir konumda karar kılıp orada buluşarak özel ders işliyorlardı. Şimdi ise Yeni Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu dersler online olarak MS Teams, ZOOM  ve Skype üzerinden online olarak yapılıyor. Bunun için öğretmen ve öğrencinin kendilerine göre planlama yapmaları ya da bu planlamayı başlangıçta kurumumuz da yapmaktadır. Diğer günlerde değişiklikleri kendi aralarında yapan birçok öğretmen ve öğrencimizde bulunmaktadır. Online özel ders için öğretmen ve öğrenci online olarak buluşabilir, gerek lise, gerek üniversite hazırlık olsun gerek üniversite sınavları için olsun planlanan takvime uyarak online özel dersleri sürdürebilirsiniz.

Online Soru Çözümü

Ders çalışma rutininiz sırasında çözemediğiniz için kenara ayırdığınız soruları, online soru çözüm seansları sırasında online olarak öğretmenler ile paylaşabilir, eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Sorularınızın fotoğrafını çekerek öğretmenlerinize iletebilir, online soru çözüm saatinizde bu soruları karşılıklı olarak değerlendirebilirsiniz.

Online Proje Danışmanlığı

Lise veya üniversite seviyesindeki öğrenciler, sıklıkla dönem projeleri için öğretmenlerden danışmanlık hizmeti almaktadır. Bu süreci online sistem üzerinden de devam ettirebilirsiniz. Projenizde hali hazırda bulunduğunuz noktayı danışmanınız ile paylaşarak online görüşme saatinizde çalışmalarınızın üzerinden geçebilirsiniz.

Online Ders Platformları

Online ders uygulamalarından verim alınabilmesi için güvenilir bir platformu kullanmak hayati önem taşır. Online canlı ders işlenebilmesi adına teknolojik altyapının güçlü olması, güvenlik önlemlerinin ve güvenilir olması, süreklilik arz etmesi gibi imkanlarını sağlayabilmesi çok önemlidir. Bu noktada Zoom, Teams ve Skype Business gibi platformlarının imkanlarını hem size hem de eğitmenlerimize ulaştırmaktayız.

Online Ders Sisteminin Faydaları

Genellikle online eğitim çalışmaları zaman ve mekan esnekliği sağlaması açısından sıklıkla tercih edilebilmektedir. Dilediğiniz mekanda, özellikle sosyal izolasyon sürecinde, online ders

uygulamalarının imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Eğitmeniniz ile belirlediğiniz bir gün ve saatte size en uygun platform üzerinden ders çalışma rutininizi sürdürebilirsiniz.

Online Ders Talep Formu

Online ders programlarımızdan birine katılmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz

Rehberlik Yazarı

Ziyaretçi Yorumları

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)

E-mail(*)

Telefon(*)
Sadece numara giriniz (ülke kodlarının başında + kullanmayınız)

Talep Edilen Ders(*)

Seviye(*)

Ders Tipi(*)

(*)

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.