YKS’de Matematik ve Özel Ders

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)’de Matematikte öğrencilerin genel durumu nasıl? YKS’de matematiğin diğer derslere oranla anlaşılması oldukça zordur. Herkesin hayatını etkileyen YKS’ de matematik branşında tek bir soru bile cevaplayamayan öğrenci sayısı da oldukça fazladır. Bu durum ise matematik olmadan, matematiği başaramadan iyi bir öğrenim hayatına sahip olunmayacağını gösteriyor.

Matematik Nedir? Matematik Öğretmeni Kimdir?

Tüm çağlar boyunca insanlık tarihinin en önemli ve en büyük uğraşı olan matematik yunanca kökenli matesisten gelmektedir ve anlamı ise “ben bilirim” dir. Sayıları oldukça fazla olan bilim adamalarının matematiğin de bir dil olduğunu savunmaktadır. Dolayısıyla çok eski çağlardan beri bir dil bir bilim dalı olarak kabul edilen matematiğin günümüzde de oldukça önemli olduğu görülmektedir. Matematik öğretmeni; farklı yollarla matematik dilini öğrenciye öğretebilen dil uzmanlarıdır denilebilinir. Matematik öğretmeni rakamlarla ve aralarındaki ilişkileri ustaca oynayabilen satranç oyuncusu olarak da görülebilir.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Matematik sorularına dokunmadan iyi bir bölüm kazanılabilir mi?

Bu sorunun cevabı kesin ve nettir. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS)’de matematik sorularını çözmeden iyi bir derece yapmak, iyi bir bölümde ve üniversitede okumak maalesef mümkün değil. Ön yargılarla yaklaşılan matematik korkulu rüya haline gelmekte ve YKS’ de matematikten kaçabilmek için ise eşit ağırlık veya sözel alanlarına geçerek kaçmaya çalışmaktadır. Ancak seçtiğiniz alan ne olursa olsun matematiğin yaşamamızdaki önemi her zaman yerini koruyacaktır. Geleceğimizi etkileyen YKS  puanına en büyük katkı YKS’ de matematikten gelmekte ve bu nedenle de bu korkudan kaçmak yerine matematikle yüzleşmek gerekmektedir. Tüm bunlara bağlı olarak da matematik öğretmeni vereceği özel dersle korkularınızı yenmenize yardımcı olacaktır.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında matematiğin önemi nedir?

Geleceğimizi etkileyen Lisans Yerleştirme Sınavında en iyi sıralamaya sahip olmak YKS ’de matematiği ne kadar iyi yaptığınıza bağlıdır. Gelecekte rahat iş bulabilmek, iyi yerlerde olabilmek için iyi bir üniversiteyi dolayısıyla da iyi bir bölümü kazanmaya bağlıdır. Birçok öğrencide ilkokulda başlayan matematik branşındaki temel eksiklik liselerde ya da özel okullarda öğretilen matematikle YKS’de tam bir başarı sağlanamamakta ve dolayısıyla matematik öğretmeni tam bu kısımda rol almaktadır. Matematik öğretmeni verdiği özel eğitim; öğrenciyi hedefine taşıyacak bilgi ve beceriyi kazandıracak yeteneklerle donatır.

Sayısal ve Eşit Ağırlık Puanıyla Hangi Bölümleri Kazanabilirsiniz?

En iyi üniversitede en iyi bölümleri kazanmanıza yardımcı olacak olan matematik,Sayısal grubu için önemi oldukça fazladır. İşte bu bölümler:

Astronomi ve Uzay Bilimleri, Matematik, İlköğretim Matematik öğretmeni, Bilgisayar Bilimleri programları

Fizik, Kimya ve Biyoloji gibi fen biliminin dalları ve bu bölümlerin öğretmenliği, Fen Bilgisi öğretmeni

 Moleküler Biyoloji ve Genetik programları, Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Tıp, Eczacılık, Ebelik, Veteriner, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Genetik ve Biyomühendislik programları

 Bilgisayar, Bilişim Sistemleri, Elektrik, Elektronik, Endüstri, Balıkçılık Teknolojisi, Biyomedikal, Uzay, Yazılım, Tekstil Kimya, Peyzaj, Deri, Kentsel Tasarım ve Peyzaj, Uçak, Otomotiv, Orman, Nükleer Enerji gibi mühendislik programlarının tümü.

Matematik branşı için özel dersin önemi eşit ağırlık puanıyla sınava girecekler için de oldukça büyük önem taşımaktadır. İşte eşit ağırlık puanıyla dolayısıyla matematikle kazanabileceğiniz programlar:

 İnsan Kaynakları, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Maliye ve İktisat programları

 Avrupa Birliği İlişkileri, Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi, Uluslar arası İlişkiler ve Sınıf Öğretmeni

PDR yani Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Sosyoloji programı, Psikoloji, Felsefe Grubu Öğretmeni, Hukuk, Arkeoloji, Antropoloji ve Çocuk Gelişimi gibi programlar.

2018 YKS’ de Matematik müfredatında yapılacak değişiklikler nelerdir?

Tüm hayatınızı geleceğinizi etkileyecek puanınızı büyük ölçüde etkileyecek olan YKS’ de matematik müfredatı bire bir alacağınız matematik branşından alacağınız özel ders sıralamanızın yükselmesine ve istediğiniz üniversitede iyi bir bölüme girmenize yardımcı olacaktır. İşte YKS Matematik konuları: Sayılar, Sayı basamakları, bölünebilme, obeb okek, rasyonel sayılar, basit eşitsizlikler, mutlak değer,üslü sayılar, köklü sayılar, çarpanlara ayırma, oran orantı, denklem çözme, kümeler, fonksiyonlar, permütasyon, kombinasyon, binom, olasılık, istatistik, ikinci dereceden denklemler, parabol, polinom, mantık, modüler aritmetik, eşitsizlikler, logaritma, dizeler, seriler, limit ve süreklilik, türev, integral. Not: Karmaşık Sayıların Kutupsal Gösterimi kaldırıldı.

Limitte 0/0 ve sonsuz/sonsuz dışındaki belirsizlik türleri kaldırıldı

Ters Trigonometri fonksiyonlarının türevi ve integrali kaldırıldı

İntegralde Hacim hesabı kaldırıldı

 

YKS Matematikte özel dersin önemi nedir?

Tüm bu bilgiler doğrultusunda matematiğin hazırlanılacak tüm sınavlar için olmazsa olmaz bir ders olduğu tartışılmaz bir gerçektir. İşte tam bu noktada matematik branşından özel dersin önemi, bire bir eğitimin etkisi kendini göstermektedir. Sınavlara hazırlanma sürecinde her zaman bir adım önde olmanızı sağlayan ve alınacak özel dersle zorluğun önüne geçmenize yardımcı olan matematik hayat boyu karşılaşılacak sorunların da üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Matematikte seviyeniz iyi-kötü nasıl olursa olsun evde çalışılarak yapılmaz. İşte bu yüzden devreye Matematikten özel ders almanız gerektiği ortaya çıkan kaçamayacağınız bir gerçektir.

Matematik branşında özel ders öğretmeni ne kadar önemlidir?

Özel derste öğrenci özel ders öğretmeniyle bire bir etkileşim halindedir ve anlamadığı konuları daha kolay anlamaya ve anlayamadığı noktalarda özel ders öğretmenin anında müdahale etmeye yardımcı olur. Yüksek Öğretim Kurumları sınavına hazırlanma sürecinde özel ders öğretmeni en yakın yol arkadaşınız olur ve çalışma sürecinin daha verimli olmasını sağlarsınız. Sınava hazırlanma sürecinde özel ders öğretmeni matematikle ilgi karşılaşılan tüm problemlere anında müdahale edebilir ve bu sayede sınava hazırlanma süreci devam ederken bir sonraki konuya aldığınız özel ders sayesinde rahatlıkla geçebilirsiniz.

YKS’ ye hazırlanırken matematik için özel dersin etkisi ne olacaktır?

Matematik için özel ders alarak sistematik çalışma sağlayabilir ve özel ders öğretmeni tarafından matematik konularında doğru yönlendirmelerinden faydalanabilirsiniz. Yani matematik için özel ders öğretmeni matematik konuları ile ilgili çalışma programını hazırlar ve eksiklikleri fark ettiği noktada programı yeniden şekillendirebilir. Matematik branşında özel ders alarak her türlü soru şekillerini çok daha kolay anlarsınız. Soruyu anlamak sorunun yüzde ellisini çözmektir. Bu durumu en iyi özetleyen Albert Einstein’in “Bana çözmem için bir soru sorulsa ve 1 saat süre tanınsa, tanınan sürenin 45 dakikasını soruyu kumaya ve anlamaya, 10 dakikasını çözüm yolu geliştirmeye, kalan zamanı da çözmeye ayırırım.” sözü soruyu iyi anlamanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Sık sık uygulama yapmak, farklı kaynaklar kullanmak farklı tiplerdeki soruları görmenize, zorlandığınız noktada özel derste matematik öğretmeninden alacağınız püf noktalarıyla pratiklik kazanmaya yardımcı olacaktır. Özel dersin en önemli etkilerinden biri de matematik öğretmenin yönlendirmesiyle seviyenize uygun kolay bir konudan başlayarak yavaş yavaş acele etmeden ilerleyebilmeniz ve anlamadığınız konuyu özel ders öğretmeniyle tekrar gözden geçirebilme şansını her özel derste yapabilmenizdir. Özel ders aldığınızda alanında uzman olan matematik öğretmeni tam olarak hakim olamadığınız konuyu asla geçmenize izin vermez ve bunun için farklı yollar sunarak konuyu tam olarak öğrenmenizi sağlar.. Konuyu az bilmek asla yeterli değildir.

Yüksek Öğretim Kurumları  Sınavı (YKS) için matematik soruların teknik olarak nasıl hazırlanmalıyız?

En etkili öğrenme şekli çok çalışmak değil yeteri kadar ve etkin çalışmaktır. Konsantrasyon yani matematik branşında özel derse odaklanma oldukça önemlidir. Bunun için: Yapılamayan soruları işaretlemeli ve mutlaka özel ders öğretmenine sorarak farklı çözüm yolları oluşturmalısınız. Olabildiğince çok matematik sorusu çözmeli ve matematik testlerini özellikle yeni öğrendiğiniz konuları kolaydan zora doğru çözmelisiniz. Ortalama günlük 6-7 saat uyku düzeni olmalıdır. Çok ya da az uyumak, uykusuz kalmak odaklanmanızı engelleyecektir. Düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Özel derste çok aç ya da çok tok olmak konsantrasyonunuzu olumsuz etkileyecektir. Fazla abur cubur tüketmemeye özen gösterilmelidir. Zihinsel olarak çok fazla enerji harcayacağınızdan şeker, meyve suyu gibi besinleri aşırıya kaçmadan tüketmeye çalışılmalıdır. özel ders süreleri ortalama 45 dakika olmalı ve her ders arasında mutlaka 15 dakikalık aralar verilmelidir. Matematik branşından aldığınız özel dersin etkisi ertesi gün yapılacakların telkini ile öğrencinin kendini şartlaması ve mutlaka her gün matematik çalışma programına uygun olarak aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Tekrar yapmak asla ertelenmemelidir. Tekrarların ardından matematik konularıyla ilgili kolaydan zora testler çözülmelidir. Çalıştığınız ortamın aydınlık, beyaz ışıkla aydınlanmasına ve masanızın yatağınızdan uzak olmasına dikkat etmelisiniz. özel ders, matematiğe çalışma isteğinizi arttıracak ve bu isteğiniz matematiği yapabilme şansını sağlayacak ve matematik çalışma isteğinizi matematik özel ders ile arttırmış olacaksınız.

 

Bu kategorideki diğerleri: « YKS 'de Fizik ve Özel Ders

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)
Lütfen tam adınızı giriniz

E-mail(*)
Lütfen e-mail adresinizi giriniz

Telefon(*)
Lütfen telefon numaranızı giriniz

Talep Edilen Ders(*)
Lütfen bir ders seçiniz

Seviye(*)
Lütfen bir seçim yapınız

Ders Tipi(*)
Lütfen bir seçim yapınız

(*)
Lütfen açık rıza metnini okuyup kabul ediniz

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.