LGS başvuruları otomatik olacak

2020 LGS Başvuruları Otomatik Olacak 2020 LGS Başvuruları Otomatik Olacak Boğaziçi Ders

2020 LGS BAŞVURULARI OTOMATİK OLACAK

Corona virüsü önlemleri kapsamında birçok sınavın tarihi değişti ancak LGS tarihi aynı kaldı. Milli Eğitim Bakanınca yapılan açıklamada LGS başvuruları otomatik olacağını duyuruldu. LGS sınav kılavuzu ise 3 Nisan’da yayınlanacak.

LGS BAŞVURULARI OTOMATİK OLACAK

Bakanlıkça yapılan açıklama şu şekilde; 7 Haziran 2020 LGS'nin başvurularını otomatik olarak yapacağız.

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde başvuru işlemlerinin uzaktan yapılabilmesi için gerekli altyapıyı hazırladıklarını belirten bakanlık, sınav kılavuzunu geçen yıl olduğu gibi 3 Nisan'da yayımlayacaklarını belirtti.

LGS kayıtları nasıl yapılacak? LGS başvuruları ne zaman?

LGS'ye girecek öğrenciler LGS başvuruları hakkında yapılan değişiklikleri merak ediyor. Liselere Geçiş Sınavı'nda (LGS) tüm öğrencilerin başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından otomatik olarak yapılacak. Böylelikle başvuru için okullara gidilmesine gerek kalmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Liselere Geçiş Sistemi LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavla ilgili önemli bir karar aldı. Buna göre, Liselere Geçiş Sınavı'nda tüm öğrencilerin kayıtları, Bakanlık tarafından otomatik olarak yapılacak, isteyen öğrenciler sınava girebilecek.

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kılavuzu 3 Nisan'da yayınlanacak. Başvuru süreci ve tercih dahil tüm işlemler internet üzerinden yapılacak. 

LGS başvurularının otomatik olması ayrıca okul yöneticilerinin başvuru onaylama işlemi de kaldırdı. Özel eğitim ve yurt dışı başvuruları ise yine eski sistemle yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan değişikliklerden en dikkat çekenlerinden biri de Anadolu liseleri ile ilgili. Buna göre, 81 ilde en az bir tane sınavla öğrenci alan Anadolu lisesi olacak. Yapılan bu değişiklikle sınavlı okul kapasitesi de 140 binden 210 bine çıkarılmış olacak.

LGS Sınav Sonuçları 1. Temmuzda Açıklanacak

En çok merak edilen sorulardan biri de LGS'nin zamanında yapılıp yapılmayacağı. LGS'de şu an için bir erteleme söz konusu değil.

Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Kurulu'nun tavsiyesine göre hareket edecek. Bilim kurulundan farklı bir bilgi geldiği takdirde sınav tarihleri yeniden belirlenecek.

2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak yerleştirme ile ilgili takip edilecek süreç, koronavirüs önlemleri nedeniyle yeniden değerlendirildi. Sınav ve yerleştirme süreçlerinin iyileştirilmesi için danışmanlık yapan bir kurul oluşturuldu.

Bakanlıkça en çok merak edilen sorular cevaplandı işte o sorular ve cevapları: 

Millî Eğitim Bakanlığı daha önce LGS merkezi sınavda sadece yüz yüze eğitimi yapılan konulardan soru sorulacağını söylemişti. Koronavirüs tedbirleri kapsamında örgün öğretime 30 Nisan'a ara verilmesi üzerine danışma kurulunun önerisi ile Bakanlık sınavda 8. sınıfın sadece birinci dönem müfredat ve kazanımlarından soru sorulmasına karar verildi.

7 Haziran 2020 tarihinde yapılması planlanan sınav 20 Haziran tarihine ertelendi

Şu anda 30 Nisan 2020 tarihine kadar okullarımızda eğitim-öğretime ara verildi. Şu anda sınav tarihi ile ilgili bir değişiklik yok. Ancak, koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyelerine göre bu kararı yeniden değerlendirmeye alacak.

LGS 20 Haziranda Yapılacak

Yani sınav tarihini erteleme söz konusu olabilir mi?

Bakanlıkça yapılan açıklamada, "her türlü senaryoya hazırız. Öğrencilerimiz ve velilerimiz rahat olsunlar. Eğer Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu böyle bir karar verirse elbette erteleriz."

LGS için örnek soru kitapçığı yayınlıyordu. Şimdi kapsam değişti. Buna göre sadece birinci dönem müfredat ve kazanımlarına yönelik örnek soru kitapçığı yayımlanacak mı?

"Evet. Zaten bu değişiklikle ilk örnek soru kitapçığını da yayımladık. Sınav tarihine kadar da her ay yayımlamaya devam edeceğiz."

Bakanlık 2019 yılında sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumların ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzunu 3 Nisan tarihinde yayımlamıştı. Bu sene ne zaman yayımlayacak?

"Bu sene de tarihte bir değişiklik yok. 3 Nisan 2020 tarihinde kılavuzu yayımlayacağız."

3 Nisan tarihinde kılavuzu yayımlayınca öğrenciler başvuru yapmak için panikleyebilirler. Aileler başvuru için okula gitmek zorundalar mı? Bunun önlemleri alındı mı?

"Kılavuz yayımlandığında da görülecek. Bu sene koronavirüs önlemleri nedeniyle tüm öğrencilerin sınava kayıtlarını otomatik olarak biz yapacağız. Özel eğitim ve yurt dışı başvuruları gibi bazı istisnalar dışında hiçbir öğrenci ve velimizin bir şey yapmasına gerek yok. Bu sene okul yöneticilerimizin başvuruları onaylama sürecini de iptal ettik. Kayıtlar otomatik olarak yapılacak. İsteyen öğrenci sınava girebilecek."

Geçen sene sınavlı okul kapasitesi yaklaşık 140 bin idi. Sınavlı okul kapasite oluşturma çalışmaları tamamlandı mı? Bu sene sınavlı okul kapasitesi ne kadar? Yaklaşık bir rakam verilebilir mi?

"Tüm çalışmalar tamamlandı. Bu sene sınavlı okul kapasitesi yaklaşık 210 bin seviyesinde."

Bu artış lise türlerinde adil dağıtıldı mı?

"Hem sınavlı hem de sınavsız lise kapasitesi oluştururken aynı hassasiyeti gösterdik. Tüm okul türlerinde dengeli bir kapasite artışı yapmaya özen gösterdik."

 Öğrenci ve veliler sınavla öğrenci alacak okulları ve kapasitelerini bu sene arttı mı? Arttı ise yaklaşık ne kadar arttı?

"Bu sene Bakanlığımız bürokratları ve il müdürlerimiz gerçekten olağan üstü bir çaba sarf ettiler. Bir taraftan liseye geçecek öğrenci sayısı arttı, diğer taraftan illerde deprem önlemleri kapsamında bazı okullarımıza yıkım kararı verildi. Bu verilerle süreci başından itibaren tüm illerimizle koordineli bir şekilde yürüttük. Okul türü değişikliğinden yapımı tamamlanan okulların türlerinde o bölgedeki ihtiyaç durumuna göre değişiklik taleplerine kadar illerimizin kapasite oluşturma taleplerini hemen yerine getirdik. Hemen hemen tüm illerde öğrencilerin tamamı sınavsız okullara yerleşecekmiş gibi sınavsız okul kapasitesi oluşturduk. Ayrıca sınavlı okul kapasitesinde de önemli artış sağladık."

2019 yılında 60 ilde sınavla öğrenci alan en az bir Anadolu Lisesi bulunurken 21 ilde merkez ve ilçelerde sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesi bulunmuyordu. Bu konuda velilerden çok şikâyet alınıyordu. Bu sorunu çözüldü mü?

2019 yılında özellikle tarihi Anadolu Liselerimizi sınavlı okul kapsamına almıştık. Bu süreçte 21 ilimizde bu adımı atamamıştık. Bu süreci bu yıl tamamlamış olduk. Böylece 81 ilimizde de sınavla öğrenci alan en az bir Anadolu Lisesi olacak. Buradaki ilkemiz sınavlı okulların ülke sathında adaletli dağılımını sağlamak ve erişimini kolaylaştırmak.

Okunma 2163 kez Son Düzenlenme Perşembe, 20 Mayıs 2021 10:34

Talep Formu

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)

E-mail(*)

Telefon(*)
Sadece numara giriniz (ülke kodlarının başında + kullanmayınız)

Talep Edilen Ders(*)

Seviye(*)

Ders Tipi(*)

(*)

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.