HIZLI OKUMA VE ANLAMA EĞİTİM  PROGRAMI

 

EĞİTİMİN AMACI

Öğrencilerin anlayarak okuma hızlarını 5 haftada en az 3 katına kadar çıkarmak. Sınavlara hazırlık sürecinde, hedef belirleme ve verimli ders çalışma tekniklerini öğretmek, sınavlarda zaman yönetimi stres yönetimi ve sorulara yaklaşma biçimlerini öğretmek.

 

 EĞİTİM İÇERİĞİ

Hızlı okuma teknikleri teorik eğitim, okuma yol haritaları, okuma tasarımları, hızlı okuma egzersizleri, sınav hazırlık sürecinde verimli ders çalışma teknikleri, hedef belirleme ve hedef takibi, sınavlarda zaman ve stres yönetim becerileri. Paragraf soru türleri ve çözüm taktikleri.

 

UYGULAMA VE EGZERSİZLER

 Göz kası egzersizleri, göz beyin koordinasyon egzersizleri, sağ sol beyin koordinasyon egzersizleri, takistaskop hızlı görme ve kavrama egzersizleri, dikkat - hafıza ve odaklanma egzersizleri, blok görme egzersizleri, foto grafik okuma egzersizleri, paragraf soru türleri ve çözüm taktiklerinin test uygulamaları.

 

EĞİTİMİN UYGULANIŞI

Eğitim süreci haftada 2 gün toplam 20 seans yüz yüze eğitim şeklinde hem bilgisayar üzerinden hem de kitap üzerinden  egzersizler ile yapılmaktadır. Yüz yüze eğitimlerde eğitimin teknik ve teorik kısmı işlenerek, hızlı okuma teknik ve tasarımlarını kavramaları sağlanır. Yüz yüze eğitimlerde egzersizler öğrencilerle birlikte yapılarak asgaride okuma hızları arttırılır. Kursun olmadığı günlerde öğrenciler kurs eğitmenin her hafta ödev verdiği  egzersizleri evde düzenli  yapmaktadır. Bu süreçte kurs öğretmeni, öğrencilerin gelişimini takip ederek sonuçlarla ilgili öğrencilere ve velilere geri dönütler verir.

 

EĞİTİM SONUÇLARI

  • Sıkılmadan ve gözler yorulmadan uzun ve odaklı okumalar yapılmasını sağlar.
  • Anlama kapasitesini zenginleştirir

.·  Hafızayı güçlendirir.

  • Dikkati arttırır

.·  Odaklanma süresini uzatır

.·  Göz kaslarını güçlendirir ve göz çevikliğini arttırır.

  • Değişik okuma türlerine karşı değişik okuma tasarımları kullanma becerisi kazandırır.
  • Foto grafik okumaya ve foto grafik hatırlamaya alıştırır

.·  Kelime haznesini zenginleştirir

.·  Hedef belirleme ve hedef doğrultusunda planlı çalışma alışkanlığı kazandırır

.·  Zaman yönetimi ve stres yönetimi becerilerini geliştirir

.·  Verimli ders çalışma alışkanlığı kazandırır.

  • Sınavlarda dakikalar süren paragraf soruları saniyeler içinde çözülür.

 

SINAVLARDA SAĞLAYACAĞI AVANTAJLAR.

 

ÖSYM soruları hazırlarken her öğrencinin ortalama 150 kelime okuduğunu referans alarak soru kitapçığındaki kelime sayısını ve soru uzunluklarını ayarlar. Bir okunan soruya ikinci süre şansı tanımaz. Bunu yapmakla öğrencilerin bilgilerini ölçmenin yanında okuma - anlama muhakeme yürütme ve dikkat seviyelerini de ölçmüş olur. Sınav sonuçlarının belirleyen ders matematik gibi görünse de, asıl sınavdan alınacak başarı oranını Türkçe soruları belirlemektedir. İki tane fazladan yapılacak paragraf sorusu on binlerce kişinin önüne geçilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca paragraf sorularında yavaş okumaktan kaynaklı kaybedilecek fazladan zaman diğer soruların süresini kısmakta ve bütün sınavın yoğun stres altında, soruları yetiştirememe korkusu ile geçmesine yol açmaktadır. Dakikada 450 kelime okuyan bir öğrenci ÖSYM’nin hazırladığı 100 soruluk bir sınavdan normal okuyan bir öğrenciye göre, artı 35 dakika zaman kazanmakla birlikte dikkatsiz okumaktan kaynaklı yapacağı hataları da ortadan kaldırmaktadır.

 

Kursun Başlama Tarihi: Her ayın ilk haftası

Kursun Bitiş Tarihi: Başladığı haftadan itibaren 6 hafta

Son Başvuru Tarihi: Her ayın 30'u

Toplam Seans: 12 Gün / 24 Seans

Katılımcı Sayısı: 12  (Her Grup en fazla 12 öğrenciden oluşur)