Tarihe göre süzülmüş ögeler: Nisan 2020

Çarşamba, 08 Nisan 2020 14:10

Online Ders

Online Ders Nedir?

Online ders, mekandan bağımsız, öğretici (öğretmen) ve öğrenici (öğrenci)'nin teknolojik bir platform üzerinde buluşması ile yapılan derslerin genel adıdır. Online ders veya uzaktan eğitim olarak da isimlendirdiğimiz eğitim-öğretim modeliyle önümüze çıkan zaman, ulaşım, mekan gibi birçok problemi çözüme ulaştırmış hatta bu günlerde COVİD-19 virüsü gibi ölümcül tehditleri de bertaraf etmiş oluyoruz. Dolayısıyla siz öğrencilerimiz ve eğitim personellerimizin sağlığı için sosyal izolasyon kurallarına uyarak kendi konforlu mekanlarımızda eğitimlerimize devam edebilmekteyiz.

Bu süreçte eğitim ve öğretimin aksamaması ve öğrencilerin evde geçirdikleri süreyi verimli bir şekilde değerlendirmeleri adına online ders (uzaktan eğitim) modeline geçiş yaptık. Tam bu noktada öğrenci ve velilerimizin akıllarına gelen soruları cevaplamak için derlediğimiz bilgileri sizinde paylaşacağız.

Uzaktan Eğitim

Bazı Üniversitelerin bölümlerinde veya özel teknoloji kurslarının kullandığı uzaktan eğitim modeli mekandan bağımsız eğitim-öğretiminin sürdürülmesine imkan veriyor. Daha çok herhangi bir Üniversite de örgün öğretim modeline uygun eğitim alamayacak, zaman problemi olan ya da çalışmaya devam ederek kendine uygun zamanlarda eğitim almak isteyen bireyler için uygun olmuştur. Ancak ülkemizde ve dünyada COVİD-19 virüsünün sebep olduğu değişimlerin diğer bir kolu da eğitim alanında yaşanıyor. Uzaktan eğitim modelinde bazı dersler aslında offline (önceden kayıt edilmiş eğitimler) olarak görmekteyiz, Yeni Koronavirüs ile birlikte derslerin online olarak bir öğretmenin canlı yayında öğrencileriyle buluşmasını şeklinde evrilerek "Online Ders" şeklinde olmuştur. Öğretmen ile öğrenci arasındaki paylaşımın en az örgün öğretim sistemi kadar verimli bir şekilde sağlanabildiği online dersler, bireylerin kendi konumlarından ayrılmadan eğitim-öğretimin devam etmesini sağlar.

Online Ders Nasıl Olacak?

Okul derslerinde takviye ders alan öğrenciler, üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler ya da üniversite alan derslerinden takviye alan öğrenciler kaldıkları yerden derslerine online devam edebilecekler. Öğretmenlerimiz, MS Teams, ZOOM, Skype üzerinden kendi öğrencilerine ders anlatmaya devam ediyorlar. Bir öğretmenimizden ders alıyorsanız size bir kullanıcı adı ile şifre gelmiştir, Bahsi geçen platformlar üzerinden sınıflar oluşturarak öğrencileri bu sınıfları katılmaları için bir link ve şifre göndererek online sınıflara katılmalarını kolaylaştırdık.

Online sınıflara katılan öğrencilerimiz, karşılarında canlı yayın olarak yine kendi öğretmenlerini görerek kaldıkları yerden eğitim-öğretimlerine devam ediyorlar. Online sınıfların güzel bir tarafı ise öğrenciler canlı yayını kaçırsa bile offline olarak dersi izleyebilirler. Online dersler örgün öğretimde olduğu gibi bazı gün ve saatler şeklinde planlanmış olup o gün ve saatlerde öğrencilerin online sınıflarda hazır bulunmaları gereklidir.

Online ders programlarımızı görmek ve bu programlardan birine katılmak isterseniz lütfen buradan inceleyiniz.

Online Ders Nasıl Verebilirim?

Öğretmenlerimizin herhangi bir teknoloji sistemine kayıt yaptırmaları gerekmemektedir. Biz kurum olarak tüm teknolojik yapılandırmayı ve altyapıyı hazırlayarak sınıflar oluşturup öğretmen ve öğrencilerimize hazır sınıflar üzerinden ders işlemelerine olanak sağlıyoruz. Online ders anlamak öğretmenlerimiz sadece bizim vereceğimiz link ve şifrelerle giriş yapmaları yeterli olacaktır.

Online Özel Ders

Klasik özel ders programlarımızda öğretmen ve öğrenci bir konumda karar kılıp orada buluşarak özel ders işliyorlardı. Şimdi ise Yeni Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu dersler online olarak MS Teams, ZOOM  ve Skype üzerinden online olarak yapılıyor. Bunun için öğretmen ve öğrencinin kendilerine göre planlama yapmaları ya da bu planlamayı başlangıçta kurumumuz da yapmaktadır. Diğer günlerde değişiklikleri kendi aralarında yapan birçok öğretmen ve öğrencimizde bulunmaktadır. Online özel ders için öğretmen ve öğrenci online olarak buluşabilir, gerek lise, gerek üniversite hazırlık olsun gerek üniversite sınavları için olsun planlanan takvime uyarak online özel dersleri sürdürebilirsiniz.

Online Soru Çözümü

Ders çalışma rutininiz sırasında çözemediğiniz için kenara ayırdığınız soruları, online soru çözüm seansları sırasında online olarak öğretmenler ile paylaşabilir, eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Sorularınızın fotoğrafını çekerek öğretmenlerinize iletebilir, online soru çözüm saatinizde bu soruları karşılıklı olarak değerlendirebilirsiniz.

Online Proje Danışmanlığı

Lise veya üniversite seviyesindeki öğrenciler, sıklıkla dönem projeleri için öğretmenlerden danışmanlık hizmeti almaktadır. Bu süreci online sistem üzerinden de devam ettirebilirsiniz. Projenizde hali hazırda bulunduğunuz noktayı danışmanınız ile paylaşarak online görüşme saatinizde çalışmalarınızın üzerinden geçebilirsiniz.

Online Ders Platformları

Online ders uygulamalarından verim alınabilmesi için güvenilir bir platformu kullanmak hayati önem taşır. Online canlı ders işlenebilmesi adına teknolojik altyapının güçlü olması, güvenlik önlemlerinin ve güvenilir olması, süreklilik arz etmesi gibi imkanlarını sağlayabilmesi çok önemlidir. Bu noktada Zoom, Teams ve Skype Business gibi platformlarının imkanlarını hem size hem de eğitmenlerimize ulaştırmaktayız.

Online Ders Sisteminin Faydaları

Genellikle online eğitim çalışmaları zaman ve mekan esnekliği sağlaması açısından sıklıkla tercih edilebilmektedir. Dilediğiniz mekanda, özellikle sosyal izolasyon sürecinde, online ders

uygulamalarının imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Eğitmeniniz ile belirlediğiniz bir gün ve saatte size en uygun platform üzerinden ders çalışma rutininizi sürdürebilirsiniz.

Yayınlandığı Kategori Boğaziçi Rehberlik
Cuma, 03 Nisan 2020 15:19

AYT Nedir?

AYT Nedir?

AYT: Alan Yeterlilik Testleri, üniversiteye gitmek isteyen lise son sınıf veya lise mezunu öğrencilerinin 4 yıllık fakültelere yerleşmesi için girmesi gereken sınavın ismidir. Kısa ismi ile AYT'ye girmek isteyen öğrencilerin öncelikle TYT sınavına girmeleri gerekiyor. AYT sınavı YKS'nin ikinci oturum sınavıdır.

Önceki isimleri YGS ve LYS olan TYT - AYT, liseden sonra eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için yüksek öğretime geçiş sınavlarıdır. Üniversite okumak, hayatına eğitimli biri olarak devam etmek, mesleki ve bilgi yetkinliğine sahip bir insan olmak için önlerindeki TYT ve AYT sınavlarına girerek bu hayallerini gerçekleştirmek için bir adım atabilirler. 

YKS: yani TYT ve AYT sınavlarından ilk oturum olan TYT (Temel Yeterlilik Testi), öğrencilerin lise ve öncesinde edindikleri bilgilerin ve mantık yürütme gibi yeteneklerin temel yeterliliğini ölçen YKS'nin birinci oturum sınavıdır. Lise son sınıf öğrencilerinin ve lise mezunu öğrencilerinin girdiği bir sınavdır. TYT'de Türkçe ve Matematik ağırlıklı sorular bulunmaktadır. TYT'de:

 • 40 Türkçe
 • 40 Matematik
 • 20 Sosyal Bilimler
 • 20 Fen Bilimleri

olmak üzere toplamda 120 soru vardır.TYT sınav süresi135 dakikadır ve öğrencilerin bu süre içinde tüm soruları cevaplamaları istenmektedir.

YKS: yani TYT ve AYT sınavlarından ikinci oturum olan AYT (Alan Yeterlilik Testi), öğrencilerin sayısal, sözel, eşit ağırlık ya da dil alanlarındaki başarısını ölçen YKS'nin ikinci oturum sınavıdır. 

AYT'de:

 • 40 Türkçe
 • 40 Matematik
 • 40 Sosyal Bilimler
 • 40 Fen Bilimleri

olmak üzere toplamda 160 soru vardır. AYT sınav süresi 180 dakikadır ve öğrencilerin bu süre içerisinde tüm soruları cevaplamaları istenmektedir. YKS puanı hesaplanırken; TYT puanının %40'ı ve AYT puanının %60'ı toplam sınav puanını olarak hesaplanacaktır. TYT'den 150 baraj puanını geçen öğrenciler ikinci sınavdan alacakları puanla 4 yıllık bir fakülteye girmeye hak kazanacaktır. Ancak AYT'de ise 180 baraj puanının geçilmesi gerekmektedir. TYT'den 150 puanı geçen ve AYT'den 180 puanı geçen öğrencileri 4 yıllık üniversite yani lisans tercihi yapılabilecektir.

TYT ve AYT sınavlarının isimleri değişse de öğrencilerin herhangi bir üniversiteye yerleşebilmesi için yapması gerekenler değişmedi. Lise son sınıf veya lise mezunu öğrencilerin YKS sınavlarına programlı bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Kendi alanlarındaki konu eksiklerini gidermenin yanında, sorular üzerinde pratik kazanarak sınav esnasındaki zamanı da iyi yönetmeliler. mmmmkkkkıı887fxsa

AYT’de Hangi Dersler Var?

YKS 2.Oturum olan AYT'de bulunan testler ve soru sayıları ise şöyle;

 • Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru
 • Matematik Toplam 40 Soru
 • Fen Bilimleri Toplam 40 Soru
 • Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

Puan türlerine göre çözülmesi gereken testler;

SAYISAL: Matematik + Fen Bilimleri
SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2
EŞİT AĞIRLIK: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1

AYT Puan Hesaplanması için Kaç NET Gerekiyor?

ÖSYM'nin puan hesaplanması için koyduğu kurallara göre: AYT (Alan Yeterlilik Testi) puanınızın hesaplanabilmesi için öncelikle TYT sınavından en az 150 puan almanız gereklidir. Bunun yanında, TYT Türkçe ve TYT Matematik testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gereklidir. AYT puanı hesaplanması için, puan türünüz için gerekli alan testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir.

AYT Puanı TYT yi Düşürür mü?

Hayır. AYT sınavında alacağınız puan TYT puanınızı etkilemez. TYT puanı ile tercih yaparak bir bölüme yerleşmek isteyen fakat AYT sınavına da girmek AYT'de ne yapabileceğini görmek isteyen öğrencilerin içi rahat olsun. Kendinizi AYT sınavı ile test edebilirsiniz. AYT sınavından alacağınız herhangi bir puan TYT puanınızı etkilemez.

AYT Sınavında Alan Dışı Testleri Çözmek AYT Puanını mı Etkiler mi?

Hayır. Alan dışı testleri çözmek AYT puanınızı etkilemez. Mesela Sayısal puanı hesaplanırken sadece fen bilimleri ve matematik testlerinden alınan puanlar etkiler. Diğer testleri çözmeniz Sayısal puanınızı etkilemez.

AYT Bölümleri Nelerdir?

TYT puanı ile 2 Yıllık Önlisans BölümleriAYT puanı ile 4 Yıllık Lisans Bölümleri ve Yüksekokullar alım yapacak. 

AYT – YKS Puan Türleri

SAYISAL Puan Türü

Sayısal öğrencileri 1. oturum olan TYT sınavı, 2. oturum AYT'de de Fen Bilimleri ve Matematik testlerini çözmek zorundalar.

TYT Sayısal Test Ağırlıkları

 • Türkçe: %13
 • Sosyal Bilimler: %7
 • Temel Matematik: %13
 • Fen Bilimleri: %7

AYT Sayısal Test Ağırlıkları

 • Matematik: %30
 • Fizik: %10
 • Kimya: %10
 • Biyoloji: %10

SÖZEL Puan Türü

Sözel öğrencileri 1. oturum TYT sınavı, 2. oturum AYT'de de Türk Dili Edebiyatı+Sosyal Bilimler - 1 ve Sosyal Bilimler - 2 testlerini çözmek zorundalar.

TYT Sözel Test Ağırlıkları

 • Türkçe: %13
 • Sosyal Bilimler: %7
 • Temel Matematik: %13
 • Fen Bilimleri: %7

AYT Sözel Test Ağırlıkları

Türk Dili ve Edebiyat Sosyal Bilimler – 1

 • Türk Dili ve Edebiyatı: %18
 • Tarih-1: %7
 • Coğrafya-1 %5

Sosyal Bilimler – 2

 • Tarih-2: %8
 • Coğrafya-2: %8
 • Felsefe Grubu: %9
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: %5

EŞİT AĞIRLIK Puan Türü

Eşit Ağırlık öğrencileri 1. oturum TYT sınavı, 2. oturum AYT'de de Matematik ve Sosyal Bilimler - 1 + Türk Dili Edebiyatı testlerini çözmek zorundalar.

TYT Eşit Ağırlık Test Ağırlıkları

 • Türkçe: %13
 • Sosyal Bilimler: %7
 • Temel Matematik: %13
 • Fen Bilimleri: %7

AYT Eşit Ağırlık Test Ağırlıkları

Türk Dili ve Edebiyat Sosyal Bilimler - 1

 • Türk Dili ve Edebiyatı: %18
 • Tarih-1: %7
 • Coğrafya-1 %5
 • Matematik: %30

DİL Puan Türü

Yabancı Dil öğrencileri 1. oturum TYT sınavı, 2. oturum AYT'de de Yabancı Dil testini çözmek zorundalar.

TYT Yabancı Dil Test Ağırlıkları

 • Türkçe: %13
 • Sosyal Bilimler: %7
 • Temel Matematik: %13
 • Fen Bilimleri: %7

AYT Yabancı Dil Test Ağırlıkları

Yabancı Dil: %60

Yayınlandığı Kategori Boğaziçi Rehberlik

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)
Lütfen tam adınızı giriniz

E-mail(*)
Lütfen e-mail adresinizi giriniz

Telefon(*)
Lütfen telefon numaranızı giriniz

Talep Edilen Ders(*)
Lütfen bir ders seçiniz

Seviye(*)
Lütfen bir seçim yapınız

Ders Tipi(*)
Lütfen bir seçim yapınız

(*)
Lütfen açık rıza metnini okuyup kabul ediniz

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.