Tarihe göre süzülmüş ögeler: Mayıs 2019

Pazar, 19 Mayıs 2019 02:51

Yeni Eğitim Sistemi 2019

Liselerde yeni eğitim modeli açıklandı.

Yeni sisteme göre ders sayısı 9. sınıfta 8'e, 10 ve 11. sınıfta 9'a, 12. sınıfta 7'ye düşürülüyor.

Yeni ortaöğretim sisteminin ne zaman hayata geçecek? Yeni sisteme göre ilk üniversiteye girişi sınavı ne zaman yapılacak? Yeni eğitim sistemi ders sayısı kaç olacak? milyonlarca öğrencinin merakla beklediği bu soruların detaylı cevaplarını bu yazıda bulacaksınız...

12. sınıfta haftalık akademik ders saati 24 olacak. Bundan daha fazla ders alınması mümkün olmayacak.

Yeni sisteme göre ilk üniversite sınavı 2024'te olacak

Yeni eğitim modeli 2020-2021 eğitim öğretim yılında 9. sınıflardan başlayacak ve kademeli olarak geçiş yapılacak. Liselerde Kariyer Ofisleri oluşturulacak. Bilgi Kuramı zorunlu ders haline gelecek..

Liselere Kariyer Ofisleri açılacak. Kariyer Ofisleri 9. sınıftan itibaren çocukların kendini tanıyarak (mizaç, yetenek, ilgi, değerler, kişilik ve aile) kariyer profili oluşturmasını sağlayacak. İş ve meslek tanıma yolları, kaynakları öğrencilere öğretilecek. Öğrencilerin kariyer gelişimleri takip edilecek.

12. sınıflarda ders saatleri azaltılıp destek çalışmaları yapılacak.Her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebilecek. Yeni sistem ilk olarak 2020-2021 yılında 9. sınıflardan başlayacak, kademeli geçiş yapılacak. Yani gelecek yıl 9. sınıfa başlayan öğrenciler için bu sistem geçerli olacak.

UYGULAYARAK ÖĞRENME AĞIRLIK KAZANACAK

Yeni sistemin en çok merak edilen başlıklarından biri zorunlu hale getirilecek Bilgi Kuramı dersi oldu. Öğrenciler bu derste, bilgi alanları arasındaki bağlantıları kavramaya çalışacak. Ders, öğrencilere bilgi alanları hakkında eleştirel biçimde dönüşümlü düşünme, bilginin yerini ve doğasını dikkate alma fırsatı sunacak. Bakanlığın 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı için öğretmenlere yönelik hazırladığı kitapta da Bilgi Türleri (Gündelik Bilgi, Bilimsel Bilgi, Felsefi Bilgi, Dinî Bilgi, Teknik Bilgi, Sanat Bilgisi) Bilginin imkanı (Dogmatizm, Septisizm, Kritisizm), Bilgi elde etmede akıl (Rasyonalizm-Akılcılık), Bilgi etmede sezgi (Entüisyonizm- Sezgicilik), bilgili insanın özellikleri, bilginin yaşama etkisi, evrensel değerlerin kazanılmasında bilginin önemi, bilgi ve teknoloji arasındaki ilişki, bilgi ve iletişim teknolojilerinin insan hayatına etkisi, Dezenformasyonun toplum hayatına etkisi ve toplumların bilgi toplumuna dönüşüm süreci gibi konular yer alıyor.

Yaparak uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacak. 12. sınıfta yenilikçi dersler olacak. Öğrencinin her alandan ders alabileceği dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziranda dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek.

İşte eğitimde yeni sistemin ayrıntıları:

1. Ders sayısı azalıyor.

2. Liselere Kariyer Ofisleri geliyor.

3. 12. Sınıflarda Ders saatleri azaltılıp destek çalışmaları geliyor.

4. Her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebiliyor.

5. Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-21 yılında 9.sınıflardan başlıyor. Kademeli geçiş alacak.

6. Bilgi Kuramı zorunlu ders haline geliyor.

7. Yaparak uygulayarak öğrenme ağırlık kazanıyor.

8. 12.sınıfta çok enteresan yenilikçi dersler geliyor.

Yayınlandığı Kategori Boğaziçi Rehberlik

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)

E-mail(*)

Telefon(*)

Talep Edilen Ders(*)

Seviye(*)

Ders Tipi(*)

(*)

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.