YDS Sınavı YDS Sınavı Boğaziçi Ders

YDS

YDS’de yüksek puan garantisi Boğaziçi Ders Eğitim ve Danışmanlık’ta. Hızlandırılmış İngilizce kurslarımızdan yararlanarak YDS’ye hazırlanabilirsiniz.

YDS nedir?

YDS, yani Yabancı Dil Sınavı, 2013 yılında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPDS ve ÜDS yabancı dil sınavlarının kaldırılmasının ardından yürürlüğe sokulan sınavdır. ÖSYM tarafından düzenlenen bu merkezi sınavda, adayların yabancı dil bilgisi seviyelerini test etmek amaçlanır.

ÖSYM, her yıl bahar ve sonbahar döneminde düzenlediği YDS’ye ek olarak, belirli aralıklarla bilgisayar ortamında e-YDS de düzenlenmektedir.

YDS’de nasıl sorular çıkar?

YDS temel olarak adayların dilbilgisi ve kelime bilgisi ile yabancı dilde okuduğunu anlama becerilerini ölçmeyi amaçlar. 80 sorudan oluşan sınav, çoktan seçmelidir. Sınavda dilbilgisi, yakın anlamlı cümleleri tespit etme, anlam bütünlüğünü bozan cümleleri tespit etme, paragraf tamamlama ve paragrafın ana fikrini belirleme sorularının yanı sıra Türkçe’ye çeviri gerektiren sorular yer almaktadır. Sınav süresi 150 dakikadır. İngilizce’nin yanı sıra, Almanca ve Fransızca gibi yaygın konuşulan yabancı dillerde de YDS gerçekleştirilmektedir.

Sınava Nasıl Girebilirim?

ÖSYM’nin sınav takviminde belirtilen başvuru tarihleri içerisinde gerekli şartları yerine getiren adaylar sınava girebilirler. Başvuru süresince adaylar ÖSYM’nin başvuru merkezlerinden veya ÖSYM Aday İşlem Merkezi Sistemi üzerinden online olarak sınava giriş başvurusunda bulunabilirler. Adayların YDS başvuruları tamamlanması için YDS sınav ücretini ÖSYM’nin web sitesi üzerinden ya da banka şube ve ATM’lerinden ödemeleri gerekmektedir. Sınav sonuçları ÖSYM’nin websitesinden ilan edilir. E-YDS sonuçları aynı gün açıklanır. YDS ise ÖSYM’nin belirlediği takvime göre açıklanmaktadır.

YDS’in avantajları nelerdir?

YDS’ye Türkiye’de yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrenciler, dil tazminatı almak isteyen devlet memurları, kıdemlerini artırmayı hedefleyen akademisyenler ve devlet kadrolarına başvuru yapmayı amaçlayan kişiler girer. YDS, konuşma, yazma ve dinleme aşamalarını içermediğinden TOEFL ve IELTS’e göre daha kolaydır. Aynı zamanda sınav ücreti de TOEFL ve IELTS’e göre daha hesaplıdır.

Boğaziçi Ders’ten Nasıl Destek Alabilirim?

Boğaziçi Ders Eğitim ve Danışmanlık’ta hızlandırılmış YDS kursları ile öncelikle İngilizce temelinizi sağlamlaştırmak amaçlanır. Daha sonra ise sınava yönelik çalışmalar yapılarak adayların sınavda çıkan soru tiplerine aşina olması ve süreyi iyi kullanmayı öğrenmesi hedeflenir. YDS’de çıkmış sorular temelinde hazırlanan deneme ve soru çözümlerinin yanı sıra, öğrencilerin kelime dağarcığını geliştirecek egzersizler de kurs kapsamındadır.

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)
Lütfen tam adınızı giriniz

E-mail(*)
Lütfen e-mail adresinizi giriniz

Telefon(*)
Lütfen telefon numaranızı giriniz

Talep Edilen Ders(*)
Lütfen bir ders seçiniz

Seviye(*)
Lütfen bir seçim yapınız

Ders Tipi(*)
Lütfen bir seçim yapınız

(*)
Lütfen açık rıza metnini okuyup kabul ediniz

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.