TOEFL Nedir?

Eğer anadili İngilizce olan bir ülkede eğitim alacaksanız TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language testini başarıyla geçmeniz gereklidir. Bu sınav okuma, konuşma, dinleme ve yazma yeteneğinize göre İngilizce anlama becerinizi ölçer. Tüm bunlar akademik eğitimde ihtiyaç duyacağınız becerilerdir. Sınava üniversite eğitimi alacakların yanı sıra burs başvuruları yapan adaylar, vize başvurusu yapacak olan çalışanlar ve İngilizce seviyesini ölçmek isteyen bireyler de girmektedir. Internet üzerinden ya da basılı materyallerle girebileceğiniz iki çeşit TOEFL sınavı olmakla birlikte bu sınavlar sonucunda alınacak belgelerin geçerlilik süresi 2 yıldır.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen sınav okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinden oluşur. Okuma bölümü, 3-5 metin ve her bir metin için 12-14 sorudan oluşmaktadır. 60-100 dakikalık sürede tamamlanması gerekir. Dinleme bölümünde, 6-9 parça ve her parçada 5-6 soru bulunmaktadır. Bu bölümün süresi 60-90 dakika arasındadır. Konuşma bölümü sözlü olarak 6 soruya cevap vereceğiniz, yaklaşık 20 dakika süresi olan bir bölümdür. Son olarak yazma bölümü ise, 50 dakikada verilen 2 adet yazılı çalışmanın bitirilmesi gereekn bölümdür.

Basılı materyallerle yapılan sınav da aynı bölümlerden oluşur. Dinleme bölümünde 30-40 dakikada bitirilmesi gereken 3 bölümden oluşur. 25 dakika süren yazma bölümünde 15 cümle tamamlama sorusu ve 25 tane verilen cümledeki hatayı tespit etme sorusu bulunur. Okuma bölümü verilen metinler hakkında 50 tane soruyu cevaplamak üzere hazırlanmıştır ve 50 dakika sürmektedir. Yazma bölümü ise 250-300 kelimelik bir komposizyonun 30 dakikada yazılmasını gerektirmektedir. Sınavlar Q klavyeyle yapıldığı için adayın klavye hakimiyetinin olması sınav esnasında rahatlık sağlayacaktır.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3