Ögeler etikete göre görüntüleniyor: Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi

Pazar, 05 Kasım 2017 22:57

MYS Sayısal

Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi olan MYS ile dileyen öğrenciler sınavlara girerek özel okul tercihleri yapabilecek bu yönden ele alınan yeni sınav sistemine göre liseye geçecek öğrenciler 60 soru üzerinden 90 dakikalık sınava tabi tutulacaklar. Yeni sınav merkezi olacak ve iki bölümden oluşacak, bunlardan biri olan sayısal bölümden 6. - 7. ve 8. sınıf müfredatından sorular olacak özellikle de 8. sınıf konuları ağırlıklı olacak.

Liseye geçiş için yapılacak sınav kapsamında sayısal bölüm için soruların belirleneceği dersler şu şekilde; Matematik ve Fen Bilimleri. Daha sonra sınavla ilgili olarak verilecek bilgiler ışığında sizlere Matematik konuları ve Fen Bilimleri konularından kaçar adet soru çıkacağı hakkında bilgi vereceğiz. Özel okullar ve MEB'in belirleyeceği sınavla girilecek liseler listesindeki bir okulu tercih etmek isteyen öğrencilerin bir an önce sınavlara hazırlık yapmaları gereklidir. Sınavların olmayacağını duyan öğrenciler kendilerini bırakmış, derslerden uzaklaşmış bir psikoloji ile motivasyon eksikliği duyabilirler dolayısıyla, MYS sayısal derslerinden özel ders alarak motivasyonunuzu toparlayabilir ve yeni sınav sistemine hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Liseye geçecek öğrencilerimize şimdiden başarılar dileriz.

Yayınlandığı Kategori MYS

MYS yani Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi ile veliler, çocuklarını daha ortaokul kaydettirirken hangi liseye gideceklerini bilecekler. Dolayısıyla veliler ortaokul kaydı yaptırmadan önce çocukların hangi liseye gideceğini planlamak zorunda kalacaklar. Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'nin getirdiklerinde bir konuda Sınavlara isteyen öğrencinin girebileceğidir. Sınavlara girmek istemeyen öğrenciler 8 sınıfta önlerine çıkacak bir ekranda ikamet ettikleri adrese en yakın 5 okuldan birini seçerek yerleştirme yapabilecekler. Sınava girmek isteyen öğrenciler ise özel okullardan birini tercih edebilecek veya özel okulların açtıkları sınavlara girerek kayıt yaptırabilecekler.

MYS ile birlikte tüm zorunluluklar kaldırılmasına rağmen tek şart ikamet adresi oldu. İkamet adresine göre en yakın liselerden birini seçebilecek öğrenciler için ise liseye geçişte uygulan sınavlardan bağımsız hareket edebilecekler. Yine iyi okullar sınavlara bağlı olarak devam edecek, Eğitim kalitesinin olduğu okulların dışında eğitim tercihi tamamen tercih yapmama ile ilişkilendirildi. Sınava girmek istemediğinizde sistem sizi otomatik olarak mahalli liselerden birine yönlendiriyor. Dolayısıyla eğitim kalitesi o liselerin düzeyine bağlı olarak devam ediyor.

Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi

1  Nasıl İşleyecek?
Sınava giriş tercihe bağlı. Girmek istemeyen öğrenci, adrese en yakın okula yerleştirilecek.
Tercihlerde öğrencinin tercihi belirleyici olacak.
2  Sınava Girmeyen Öğrenci Ne Yapacak?
Sınava girmeyi tercih etmeyen öğrenciler, yaşadığı bölgedeki en yakın okula yönlendirilecek. Öğrencilerin 5 tercih imkanı bulunacak. Bir liseye yerleşmek için sınava girmek zorunlu olmayacak.
3  Sınav Nasıl Olacak?
Yeni sistemde sınava girmek isteyen öğrencileri bakanlığın hazırladığı sorularla yapılacak merkezi bir sınav bekliyor. Sınav sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak; çoktan seçmeli 60 soru bulunacak ve süresi 90 dakika olacak.
4  Ne Zaman Yapılacak?
Sınav haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak. Kesin tarih önümüzdeki günlerde ilan edilecek.
5  Soruların Kapsamı Ne?
Merkezi sınavda sorular 6. - 7. ve 8. sınıfların müfredatlarından sözel ve sayısal olarak hazırlanacak. 8. sınıf ağırlıkta olmak üzere 6,7 ve 8. sınıftaki ders kitapları çerçevesinde örnek sorular yayımlanacak
6  Nasıl Duyurulacak?
Merkezi sınava girecek öğrenciler ile girmeyip 5 tercihten birini kullanan öğrencilerin yerleşme tarihi aynı anda duyurulacak.

 

Yayınlandığı Kategori MYS

Mahalli Yerleştirme Sistemi kısaca MYS 'dir liseye geçişte uygulanacak olan sistemin adı. Ortaokuldan liseye geçecek öğrencilerin yerleştirilmesi bundan sonra adrese dayalı olacak. Peki nasıl olacak? öğrencinin ikamet ettiği adrese en yakın okulardan birini seçebilecek, yeni sistem dahilinde öğrenciler ikamet ettikleri adreslere en yakın olan okulların arasından 5 tanesinden birini seçerek kayıt yaptırabilecekler. Liseye geçiş yapacak öğrencilerin önlerine bir tercih ekranı gelecek ve orada kendinlerine uygun 5 okuldan uygun olanını tercih edecekler. Sistem gösterilen okullardan birine yerleştirmiş olacak. 

TEOG sınav sisteminin kaldırılması ile yerine gelen yeni sistemde uygulanacak yöntem tamamen isteğe dayalı olarak öğrenci dilerse sınava girerek özel okulardan tercih yapabilecek veya sınavsız olarak kendisine en yakın okullardan birini tercih edebilecek. Sınav ve Yerleştirmeler ile ilgili değişiklikleri sitemizden takip edebilir en doğru bilgileri sağlıklı bir şekilde elde edebilirsiniz. Boğaziçi Ders.

Yayınlandığı Kategori MYS