Ögeler etikete göre görüntüleniyor: mys

Cuma, 10 Kasım 2017 23:18

Mahalli Yerleştirme Sınavı

Mahalli Yerleştirme Sınavı

TEOG’un kaldırılması ile yerine gelen yeni sitem Mahalli Yerleştirme Sınavı olarak adlandırılmaktadır. Sınavsız liseye yerleşme sistemi adrese bağlı yerleştirmeyi esas almaktadır. Öğrenci adresine en yakın okula yerleştirilecektir. Bu sistemde sınav zorunluluğu ortadan kaldırılmakta ve isteğe bağlı hale gelmektedir.

Merkezi Sınava Kimler Girecek?

Merkezi sınav Nitelikli Liseler olarak belirlenecek liselere giriş için yapılacaktır. İsteyen öğrenciler yapılacak olan bu sınava girecek ve aldığı puana göre Nitelikli Lise olarak belirlenen liseler için tercihte bulunacaktır. Mevcut liselerin %8 ‘i Nitelikli Lise olarak belirlenecektir. Bu sayı 600 okul olarak belirtilmiştir. Bu bağlamda belirlenecek okullar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mayıs ayında açıklanacaktır. Sınavda 6,7 ve 8. Sınıf müfredatında yer alan kazanımlardan sorular sorulacaktır. Sınav haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilecektir. Tek oturum olarak uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 60 soru sorulacaktır. Tüm temel derslerden soru sorulması beklenen sınavın toplam süresi 90 dakika olarak belirlenmiştir.

Okul ve Kontenjan Listeleri Ne Zaman Açıklanacak?

Sınava girecek olan öğrenciler ile girmeyen öğrenciler için okullar ve kontenjanlar Mayıs ayında açıklanacaktır. İsteyen sınava girecek, istemeyen tercih önceliğine göre evinin yakınındaki okullardan birine yerleştirilecektir. Sınav sonuçları Haziran ayında açıklanacaktır. Sınava giren öğrenciler 5 tercih yapacaktır.

Okullara Yerleştirme Nasıl Olacak?

Öğrencilerin %90’ı adresine göre en yakın okula yerleşirken kalan %10 ‘u ise sınav sonuçları doğrultusunda bir okula yerleşecektir. Mahalli okullara yerleştirme yapılırken okul kontenjanının dolması halinde öğrencilerin okul başarı puanı baz alınacaktır. Başarı puanı yüksek olan öğrenciye öncelik verilecektir.

Özel okullar ve yabancı liseler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak merkezi sınav doğrultusunda öğrenci alımı yapacaktır.

Yayınlandığı Kategori LGS Arşiv
Pazar, 05 Kasım 2017 19:57

Eğitim Bölgesi ve Sınavsız MYS

MYS yani Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi ile veliler, çocuklarını daha ortaokul kaydettirirken hangi liseye gideceklerini bilecekler. Dolayısıyla veliler ortaokul kaydı yaptırmadan önce çocukların hangi liseye gideceğini planlamak zorunda kalacaklar. Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'nin getirdiklerinde bir konuda Sınavlara isteyen öğrencinin girebileceğidir. Sınavlara girmek istemeyen öğrenciler 8 sınıfta önlerine çıkacak bir ekranda ikamet ettikleri adrese en yakın 5 okuldan birini seçerek yerleştirme yapabilecekler. Sınava girmek isteyen öğrenciler ise özel okullardan birini tercih edebilecek veya özel okulların açtıkları sınavlara girerek kayıt yaptırabilecekler.

MYS ile birlikte tüm zorunluluklar kaldırılmasına rağmen tek şart ikamet adresi oldu. İkamet adresine göre en yakın liselerden birini seçebilecek öğrenciler için ise liseye geçişte uygulan sınavlardan bağımsız hareket edebilecekler. Yine iyi okullar sınavlara bağlı olarak devam edecek, Eğitim kalitesinin olduğu okulların dışında eğitim tercihi tamamen tercih yapmama ile ilişkilendirildi. Sınava girmek istemediğinizde sistem sizi otomatik olarak mahalli liselerden birine yönlendiriyor. Dolayısıyla eğitim kalitesi o liselerin düzeyine bağlı olarak devam ediyor.

Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi

1  Nasıl İşleyecek?
Sınava giriş tercihe bağlı. Girmek istemeyen öğrenci, adrese en yakın okula yerleştirilecek.
Tercihlerde öğrencinin tercihi belirleyici olacak.
2  Sınava Girmeyen Öğrenci Ne Yapacak?
Sınava girmeyi tercih etmeyen öğrenciler, yaşadığı bölgedeki en yakın okula yönlendirilecek. Öğrencilerin 5 tercih imkanı bulunacak. Bir liseye yerleşmek için sınava girmek zorunlu olmayacak.
3  Sınav Nasıl Olacak?
Yeni sistemde sınava girmek isteyen öğrencileri bakanlığın hazırladığı sorularla yapılacak merkezi bir sınav bekliyor. Sınav sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak; çoktan seçmeli 60 soru bulunacak ve süresi 90 dakika olacak.
4  Ne Zaman Yapılacak?
Sınav haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak. Kesin tarih önümüzdeki günlerde ilan edilecek.
5  Soruların Kapsamı Ne?
Merkezi sınavda sorular 6. - 7. ve 8. sınıfların müfredatlarından sözel ve sayısal olarak hazırlanacak. 8. sınıf ağırlıkta olmak üzere 6,7 ve 8. sınıftaki ders kitapları çerçevesinde örnek sorular yayımlanacak
6  Nasıl Duyurulacak?
Merkezi sınava girecek öğrenciler ile girmeyip 5 tercihten birini kullanan öğrencilerin yerleşme tarihi aynı anda duyurulacak.

 

Yayınlandığı Kategori LGS Arşiv

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)

E-mail(*)

Telefon(*)
Sadece numara giriniz (ülke kodlarının başında + kullanmayınız)

Talep Edilen Ders(*)

Seviye(*)

Ders Tipi(*)

(*)

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.