MYS MYS

Mahalli Yerleştirme Sınavı

TEOG’un kaldırılması ile yerine gelen yeni sitem Mahalli Yerleştirme Sınavı olarak adlandırılmaktadır. Sınavsız liseye yerleşme sistemi adrese bağlı yerleştirmeyi esas almaktadır. Öğrenci adresine en yakın okula yerleştirilecektir. Bu sistemde sınav zorunluluğu ortadan kaldırılmakta ve isteğe bağlı hale gelmektedir.

Merkezi Sınava Kimler Girecek?

Merkezi sınav Nitelikli Liseler olarak belirlenecek liselere giriş için yapılacaktır. İsteyen öğrenciler yapılacak olan bu sınava girecek ve aldığı puana göre Nitelikli Lise olarak belirlenen liseler için tercihte bulunacaktır. Mevcut liselerin %8 ‘i Nitelikli Lise olarak belirlenecektir. Bu sayı 600 okul olarak belirtilmiştir. Bu bağlamda belirlenecek okullar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mayıs ayında açıklanacaktır. Sınavda 6,7 ve 8. Sınıf müfredatında yer alan kazanımlardan sorular sorulacaktır. Sınav haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilecektir. Tek oturum olarak uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 60 soru sorulacaktır. Tüm temel derslerden soru sorulması beklenen sınavın toplam süresi 90 dakika olarak belirlenmiştir.

Okul ve Kontenjan Listeleri Ne Zaman Açıklanacak?

Sınava girecek olan öğrenciler ile girmeyen öğrenciler için okullar ve kontenjanlar Mayıs ayında açıklanacaktır. İsteyen sınava girecek, istemeyen tercih önceliğine göre evinin yakınındaki okullardan birine yerleştirilecektir. Sınav sonuçları Haziran ayında açıklanacaktır. Sınava giren öğrenciler 5 tercih yapacaktır.

Okullara Yerleştirme Nasıl Olacak?

Öğrencilerin %90’ı adresine göre en yakın okula yerleşirken kalan %10 ‘u ise sınav sonuçları doğrultusunda bir okula yerleşecektir. Mahalli okullara yerleştirme yapılırken okul kontenjanının dolması halinde öğrencilerin okul başarı puanı baz alınacaktır. Başarı puanı yüksek olan öğrenciye öncelik verilecektir.

Özel okullar ve yabancı liseler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak merkezi sınav doğrultusunda öğrenci alımı yapacaktır.

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)

E-mail(*)

Telefon(*)
Sadece numara giriniz (ülke kodlarının başında + kullanmayınız)

Talep Edilen Ders(*)

Seviye(*)

Ders Tipi(*)

(*)

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.